Svarstote steigti mažąją bendriją? 6 patarimai. Video įrašas

Registrų centro duomenimis, pirmąjį šių metų pusmetį įsteigta rekordiškai daug mažųjų bendrijų (MB) – 4300. Jų skaičius aplenkė iki šiol buvusias populiariausias uždarąsias akcines bendroves (UAB) – šių įregistruota kiek daugiau nei 3100.

Lyginant UAB ir MB, pastaroji patrauklesnė dėl taikomų paprastesnių steigimo ir valdymo sąlygų, tarp jų ir lengvesnės buhalterinės apskaitos. Pavyzdžiui, registruojant MB įstatiniam kapitalui pakanka ir 1 €, nariai gali dirbti be darbo sutarčių, darbo grafiko, neprivalomas auditas, apskaitą gali tvarkyti patys arba naudotis buhalterio paslaugomis.

Taigi kokios apskaitos taisyklės galioja MB ir su kokiais praktiniais klausimais dažniausiai susiduria svarstantys kurti verslą? Išskiriame 6 svarbiausias sritis ir dalijamės patarimais.

1. Išrašomos sąskaitos

Nuo pirmos dienos savo klientams jau galite rašyti sąskaitas. Jei dirbsite su užsienio klientais, naudokite sąskaitas, kuriose yra dvi kalbos.

Būtina žinoti, kad sąskaitų numeracija turi eiti iš eilės. Taip pat sąskaitoms galite turėti keletą serijų, sudarytų iš raidžių arba skaitmenų.

2. Gaunamos sąskaitos

Pradėję veiklą galite pirkti įmonei reikalingas paslaugas ar prekes. Tą darydami pasirūpinkite pirkimo dokumentais, ant kurių privalo būti Jūsų įmonės rekvizitai. Pavyzdžiui, jei pilsitės kurą automatinėse degalinėse, ant čekio turės būti įmonės kodas.

3. Civilinė vadovavimo sutartis

Šią sutartį verta sudaryti su MB vadovu. Mokesčiai už tokiu būdu išsimokėtus pinigus yra mažiausi, t. y. nuo 15 %.

4. PSD (privalomasis sveikatos draudimas) ir VSD (valstybinis sveikatos draudimas)

Jau po pirmo veiklos mėnesio gali tekti mokėti mokesčius „Sodrai“.

MB nariams šie mokesčiai taikomi individualiai ir reikalauja labai atidaus įsigilinimo į skirtingas situacijas. Mūsų sukurtų skaičiuoklių pagalba galite greitai pasitikrinti, kokio dydžio PSD ir VSD įmokas reikės mokėti būtent Jums.

5. Pridėtinės vertės mokestis (PVM)

Prieš pradėdami verslą, pasidomėkite, ar verta savanoriškai registruotis PVM mokėtoju. Dažniausiai juo tapti naudinga, kai pagrindiniai Jūsų pirkėjai yra PVM mokėtojai. Tačiau svarbu įvertinti ir kitas aplinkybes.

Kada verta tapti PVM mokėtoju savanoriškai, aptariame čia

6. Buhalterinė apskaita

Jei dirbsite be samdomų darbuotojų ir nebūsite PVM mokėtojas, kreiptis į buhalterį galite tik kitų metų sausį, nes MB yra numatyta prievolė pateikti balansą už praėjusius metus iki kitų metų kovo pabaigos. Priklausomai nuo dokumentų kiekio, buhalteris įvertins, kiek kainuos sutvarkyti apskaitą. Paprastai tokioms MB metinės finansinės atskaitomybės parengimas kainuoja vidutiniškai iki 200 €.

Kita situacija – jei turėsite darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartį, arba būsite PVM mokėtojas. Tuomet verta turėti nuolatinį buhalterį, kuris rūpinsis mėnesinių mokesčių apskaičiavimu ir deklaracijomis.

Nusprendus pradėti verslą ir steigti MB, tai galima padaryti elektroniniu būdu Registrų centro klientų savitarnos sistemoje.

Mūsų video įrašą „Steigiate MB? 6 dalykai, kuriuos verta žinoti“ žiūrėkite čia.

Dalintis:

„Buhalterės.lt“ programėlė

  • Valdykite apskaitos dokumentus
  • Susisiekite su buhalteriu
  • Sužinokite svarbiausias mokesčių naujoves