Buhpedija

ACCA sertifikatas

Visame pasaulyje pripažįstamas sertifikatas. ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants) sertifikatas skirtas specialistams, siekiantiems įgyti išsamų finansų, apskaitos ir audito žinių bei įgūdžių rinkinį. ACCA kursai ir egzaminai, skirti šios asociacijos nariams, suteikia reikiamus teorinius ir praktinius pagrindus dirbti tarptautinėse bendrovėse, audito įmonėse, valstybinėse institucijose ir kitose finansų sektoriaus įmonėse.

Apyvartų ataskaita

Tai pasirinktos buhalterinės sąskaitos įeinančių ir išeinančių operacijų suma už tam tikrą periodą, kurioje taip pat pateikiama informacija apie likučius pradžiai ir pabaigai,

Ataskaitos gali būti suminės arba detalios, t. y. detalizuotos pagal klientus, prekes (paslaugas), prekių grupes, padalinius ir pan.

Ataskaitų pavyzdžiai: pinigų apyvartos ataskaita, pajamų apyvartos ataskaita, sąnaudų apyvartos ataskaita, klientų skolų apyvartos ataskaita ir kt.

Atostoginių kaupiniai

Įmonės patiriamos atostoginių sąnaudos ir atostoginių kaupiniai turi būti įvertinami ir apskaitoje užregistruojami tais metais, kada faktiškai atostogos uždirbamos. Todėl įmonės skaičiuoja kaupinius darbuotojų sukauptoms nepanaudotoms atostogoms.

Standartinėse situacijose atostogų kaupiniai skaičiuojami dauginant darbuotojo nepanaudotų atostogų likutį darbo dienomis su jo 3 mėnesių vidutiniu darbo užmokesčiu, tačiau būna ir išimčių, pvz., kai darbuotojas paskutinius 3 mėnesius sirgo, grįžo iš vaiko priežiūros atostogų ir pan.

Atostoginių kaupiniai skaičiuojami įmonės nusistatytu dažnumu, bet ne rečiau kartą per metus, prieš sudarant metines finansines ataskaitas (31 LFAS).

Avansinis pelno mokestis

Avansinis pelno mokestis – tai avansu už einamuosius metus mokamas pelno mokestis.

Mokėjimo terminai:

– už I ketv. – iki kovo 15 d.;

– už II ketv. – iki birželio 15 d.;

– už III ketv. – iki rugsėjo 15 d.;

– už IV ketv. – iki gruodžio 15 d.

Apskaičiavimo būdai:

  1. pagal praėjusių metų veiklos rezultatus;
  2. pagal numatomą mokestinio laikotarpio pelno mokesčio sumą.

Vieną kartą per mokestinį laikotarpį galima pakeisti avansinio pelno mokesčio apskaičiavimo būdą (bet ne vėliau kaip iki rugsėjo 1 d.).

Avansinio pelno mokesčio mokėti nereikia:

– naujai įregistruotoms įmonėms pirmaisiais mokestiniais metais;

– įmonėms, kurių praėjusių metų apmokestinamosios pajamos buvo ne didesnės kaip 300 000 Eur.

Debitorinės/kreditorinės skolos

Debitorinės skolos – tai įmonės gautinos skolos, pvz., pirkėjo skola už parduotas prekes, tiekėjui sumokėtas avansas už paslaugas ar prekes, mokesčių permoka, suteikta paskola, atskaitingam asmeniui išduoti pinigai atsiskaitytinai, sumokėtas darbo užmokesčio avansas ir pan.

Kreditorinės skolos – tai įmonės mokėtinos skolos, pvz., skola tiekėjui už prekes ar paslaugas, pirkėjo sumokėtas avansas, darbo užmokesčio skola darbuotojui, mokėtini mokesčiai, gauta paskola ir pan.

Finansinės ataskaitos

Dokumentų rinkinys atvaizduojantis organizacijos finansinę būklę ataskaitų sudarymo dieną.

Finansinių ataskaitų rinkinio sudėtis priklauso nuo įmonės formos ir kategorijos.

Labai mažų įmonių finansinių ataskaitų rinkinį sudaro: trumpas balansas, trumpa pelno (nuostolio) ataskaita, trumpo balanso priedas arba aiškinamasis raštas;

Mažų įmonių finansinių ataskaitų rinkinį sudaro: balansas arba sutrumpintas balansas, pelno (nuostolio) ataskaita, aiškinamasis raštas;

Vidutinių ir didelių įmonių finansinių ataskaitų rinkinį sudaro: balansas, pelno (nuostolio) ataskaita, nuosavo kapitalo pokyčių ataskaita, aiškinamasis raštas;

Mažųjų bendrijų finansinių ataskaitų rinkinį sudaro: sutrumpintas balansas arba balansas (jei taiko tik 38 LFAS), pelno (nuostolio) ataskaita, aiškinamasis raštas;

Pelno nesiekiančių įstaigų finansinių ataskaitų rinkinį sudaro: finansinės būklės ataskaita, veiklos rezultatų ataskaita, aiškinamasis raštas.

plg. įmonių kategorijos

GPAIS

Tai yra Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos informacinė sistema. Ji yra skirta gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos duomenų surinkimui, analizei ir kontrolei. Taip pat, GPAIS yra gamintojų ir importuotojų sąvadas. Ši sistema apima ataskaitų ir kitų dokumentų pateikimą, ataskaitų tikrinimą, duomenų analizę ir apdorojimą bei kitus procesus.

Įmonių kategorijos

Įmonės skirstomos į kategorijas vertinant rodiklius jų paskutinę finansinių metų dieną. Įmonė priskiriama tai kategorijai, kurios ne mažiau kaip du rodikliai yra neviršijami.

Labai maža įmonė:

– turto vertė balanse neviršija 450 000 Eur;

– grynosios pardavimo pajamos neviršija 900 000 Eur;

– vidutinis metinis darbuotojų skaičius neviršija 10 darbuotojų;

Maža įmonė:

– turto vertė balanse neviršija 7 500 000 Eur;

– grynosios pardavimo pajamos neviršija 15 000 000 Eur;

– vidutinis metinis darbuotojų skaičius neviršija 50 darbuotojų;

Vidutinė įmonė:

– turto vertė balanse neviršija 25 000 000 Eur;

– grynosios pardavimo pajamos neviršija 50 000 000 Eur;

– vidutinis metinis darbuotojų skaičius neviršija 250 darbuotojų;

Didelė įmonė yra tokia įmonė, kuri viršija ne mažiau kaip du vidutinių įmonių rodiklius.

Inventorizacija

Procesas, kurio metu tikrinamas įmonės turtas ir įsipareigojimai bei lyginami jų faktiniai likučiai su apskaitos duomenimis. Inventorizacija turėtų būti atliekama ne rečiau kaip kartą per metus prieš sudarant metines finansines ataskaitas, įmonę reorganizuojant ar likviduojant, keičiantis materialiai atsakingiems asmenims, po gaisro, stichinių nelaimių, vagysčių ir pan.

Kilnojamas turtas

Turtas, kuris gali būti perkeltas iš vienos vietos į kitą nepakeitus jo paskirties ir nesumažinus vertės.

Leidžiami atskaitymai

Tai visos įmonės patirtos įprastinės veiklos sąnaudos, būtinos pajamoms uždirbti arba ekonominei naudai gauti, taip pat ir sąnaudos, patirtos darbuotojų naudai, jei ši nauda pagal LR GPMĮ nuostatas yra GPM objektas. Šios sąnaudos yra pripažįstamos apskaičiuojant įmonės veiklos rezultatą finansinėse ataskaitose (pelno / nuostolio ataskaitoje) bei skaičiuojant apmokestinamąjį pelną (pelno mokesčio deklaracijoje).

Mamadienis, tėvadienis

Tai papildoma poilsio diena darbuotojams auginantiems vaikus, apmokama darbdavio.

Priklausomai nuo auginamų vaikų iki 12 m. skaičiaus, kiekvienam iš tėvų gali būti skiriama nuo 1 papildomos poilsio dienos per 3 mėnesius iki 2 papildomų poilsio dienų per 1 mėnesį. Už papildomą poilsio dieną mokamas darbuotojo vidutinis darbo užmokestis.

Nekilnojamas turtas

Turtas, kuris negali būti perkeliamas iš vienos vietos į kitą nepakeitus jo paskirties ir iš esmės nesumažinus jo vertės. Nekilnojamas turtas yra žemė, įvairūs statiniai, patalpos, inžineriniai įrenginiai ir pan.

Pajamos natūra

Neatlygintinai, manais arba lengvatine kaina (konkrečiam asmeniui mažesne nei tikroji rinkos kaina) gautas turtas ar paslaugos bei kita nauda. Pajamomis natūra gali būti pripažinta: darbdavio suteiktas darbuotojui įmonės automobilis naudoti asmeniniams poreikiams, darbuotojui suteiktos nuolaidos įmonės prekėms ar paslaugoms, darbdavio apmokėtos kelionės, kurios nesijusios su darbu ir pan.

Pelno mokestis

Mokestis, kuriuo apmokestinamas juridinio asmens uždirbtas grynasis pelnas per kalendorinius metus (atskirais atvejais VMI gali nustatyti ir kitokį mokestinį laikotarpį).

Apskaičiuojamas: pajamos – neapmokestinamos pajamos – (leidžiami atskaitymai + ribojamų dydžių atskaitymai) = apmokestinamasis pelnas * tarifas.

  • Standartinis tarifas: 15 proc. (nuo 2025 m. – 16 proc.).
  • Lengvatiniai tarifai: 5 proc. (nuo 2025 m. – 6 proc.) ir 0 proc.

plg. avansinis pelno mokestis

Prekių apskaita apskaitoje

Prekių, skirtų perparduoti ir / ar naudojamų gamyboje, apskaita gali būti tvarkoma tokiais būdais:

  1. Nuolat apskaitomų atsargų būdu – apskaitos programoje detaliai registruojamos visos prekių pirkimo, pardavimo, sunaudojimo, nurašymo ir kt. operacijos, įvedant tiek kiekius, tiek sumas. Vedant apskaitą šiuo būdu galima žinoti kiekvienos prekės likutį po kiekvienos atliktos operacijos, matyti kiekvienos prekės pelningumą ir kt. aktualią informaciją.
  2. Periodiškai apskaitomų atsargų būdu – apskaitos programoje detaliai registruojamos tik prekių pirkimo operacijos, o prekių likučiai nustatomi atliekant inventorizaciją (kas metus arba dažniau, jei yra poreikis), kurios pagrindu pripažįstamos savikainos sąnaudos. Vedant apskaitą šiuo būdu likučių sekti apskaitoje galimybės nėra.
  3. Sumiškai apskaitomų atsargų būdu – apskaitos programoje visos operacijos, susijusios su atsargomis apskaitomos tik suminiu būdu, nedetalizuojant. Savikainos sąnaudos apskaičiuojamos ir pripažįstamos remiantis Atsargų inventorizacijos apyrašu, pateikiamu kliento. Apskaitą tvarkant šiuo būdu, kiekinę prekių apskaitą savarankiškai veda pats klientas savo sandėlio programoje, excel dokumente ar kitu pasirinktu būdu.

Pridėtinės vertės mokestis (PVM)

Tai yra vartojimo mokestis, vienas iš pagrindinių valstybės pajamų šaltinių, taikomas prekėms ir paslaugoms. PVM gali būti 21 proc., 9 proc., 5 proc. arba 0 proc. Taip pat būna PVM neapmokestinami sandoriai.

21 proc. PVM taikomas: tiekiamoms prekėms bei įsigijimams iš kitos ES valstybės, prekių importui ir paslaugų teikimui, išskyrus atvejus, kai taikomi lengvatiniai PVM tarifai (5 arba 9 proc.), 0 proc. PVM tarifas arba sandoriai neapmokestinami PVM.

9 proc. PVM taikomas: spausdintoms ir elektroninėms knygoms bei spausdintiems ir / ar elektroniniams neperiodiniams informaciniams leidiniams, apgyvendinimo paslaugoms, ir t. t. (PVMĮ 19 str.)

5 proc. PVM taikomas: vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms, neįgaliųjų techninės pagalbos priemonėms, spausdintiems ir / ar elektroniniams laikraščiams, žurnalams ir kitiems periodiniams leidiniams (PVMĮ 19 str.)

0 proc. PVM taikomas: prekėms, eksportuojamoms už ES ribų, prekėms, tiekiamoms į kitą ES valstybę, draudimo ir finansinėms paslaugoms susijusioms su prekių eksportu, ir t. t. (PVMĮ 41 – 55 str.)

PVM neapmokestinama: su sveikatos priežiūra susijusios paslaugos ir prekės, socialinės prekės ir susijusios paslaugos, švietimo ir mokymo paslaugos, ir t. t. (PVMĮ 20 – 40 str.)

PVM mokėtojas

Tai juridinis arba fizinis asmuo, VMI įregistruotas PVM mokėtoju, kuris turi apskaičiuoti ir mokėti PVM nuo savo parduodamų prekių ar teikiamų paslaugų.

Reprezentacinės išlaidos

Tai išlaidos patiriamos siekiant reprezentuoti įmonę (pristatyti teikiamas paslaugas ir / ar gaminamas prekes), gerinti esamus ir užmegzti naujus verslo ryšius su partneriais, investuotojais ar klientais, tiek juridiniais, tiek fiziniais asmenimis.

Iš pajamų gali būti atskaitoma ne daugiau kaip 50 proc. reprezentacinių išlaidų, o per mokestinį laikotarpį jų suma negali viršyti 2 proc. įmonės pajamų.

Reprezentacinėms išlaidoms gali būti vaišinimo, kultūros renginių lankymo, suvenyrų pirkimo ar gamybos, ir kitos išlaidos.

Reprezentacinėms išlaidoms negali būti priskiriamos azartinių lošimų išlaidos, taip pat lėšos, skirtos verslo ryšiams su vieneto darbuotojais, akcininkais, savininkais, kontroliuojančiais bei kontroliuojamais vienetais užmegzti ar pagerinti bei konkretiems asmenims suorganizuoto renginio ar suvenyrų įteikimo išlaidos, jei renginyje įmonę atstovavo joje nedirbantys akcininkai ar pajininkai (PMĮ 22 str.).

Skolų suderinimų aktas

Dokumentas, kuris naudojamas suderinti ir patvirtinti dviejų šalių tarpusavio įsipareigojimus (debitorines ir kreditorines skolas). Jis dažniausiai rengiamas pasibaigus ataskaitiniam laikotarpiui arba prieš sudarant finansines ataskaitas.

Suminė laiko apskaita

Darbo laiko apskaitos būdas, kai darbuotojas darbo valandas išdirba per įmonėje nustatytą apskaitinį laikotarpį, ne ilgesnį kaip 3 mėnesiai. Suminė darbo laiko apskaita paprastai taikoma įmonėse, kuriose dėl darbo specifikos yra kintantis darbo krūvis arba darbas netradicinėmis darbo valandomis, pvz., kavinėse, viešbučiuose, prekybos centruose, gamybos įmonėse ir pan.

Žemės mokestis

Žemės mokesčio mokėtojai yra žemės savininkai (tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys). Mokesčio tarifas yra 0,01 – 4 proc. žemės mokestinės vertės, kuris nustatomas individualiai kiekvienoje savivaldybėje. Žemės mokestis mokamas kartą per metus, iki lapkričio 15 d. Šis mokestis netaikomas miško žemei ir žemės ūkio paskirties žemei, kurioje įveistas miškas įstatymų nustatyta tvarka.