Įmonė nebereikalinga? 4 veiklos sustabdymo žingsniai

Prasidėjus naujiems metams ir supratus, kad nuosavas verslas mažai džiugina, atima jėgų, o pajamos per mažos, arba nusprendus daryti pauzę, galima sustabdyti įmonės veiklą. Taigi kas yra įmonės veiklos sustabdymas ir kaip tai atlikti tinkamai?

Veiklos sustabdymas oficialiai nėra laikomas įmonės pabaiga. Skirtingai nuo įmonės likvidavimo (arba bankroto), veiklą galima bet kada atnaujinti.

Akcininkams ar nariams nusprendus stabdyti veiklą, per 5 darbo dienas reikia pateikti prašymą „Mano VMI“. Įmonė tampa veiklos nevykdančia ir yra atleidžiama nuo mokesčių deklaracijų. Įmonės veiklą leidžiama sustabdyti iki 5 metų.

Pasak mūsų apskaitos ekspertų, iki įmonės veiklos stabdymo būtina atlikti 4 žingsnius.

1. Išsiregistruoti iš PVM mokėtojų registro

Jei įmonė yra PVM mokėtoja, „Mano VMI“ sistemoje turite pateikti prašymą išregistruoti.

2. Pateikti mėnesines ir metines VMI deklaracijas

Taip pat, jei įmonė yra PVM mokėtoja, už paskutinį veiklos mėnesį būtina pateikti PVM deklaraciją. Jei turėjo samdomų darbuotojų, taip pat reikalinga GPM deklaracija.

Be to, svarbu įvertinti, kada įmonė pateikė prašymą ir iki kada stabdo veiklą. Jeigu prašymas pateiktas metų viduryje, įmonė vis tiek VMI turės pateikti metines deklaracijas. Tarkime, prašant sustabdyti veiklą nuo 2022 m. kovo 1 d., liks prievolė pateikti deklaracijas už 2022 m. sausio ir vasario mėnesius. Todėl, jei įmonės finansiniai metais sutampa su kalendoriniais, patariame įmonės veiklą stabdyti nuo sausio 1 d. iki gruodžio 31 d.

Pasitikrinti, ar visi įmonės finansinių ataskaitų rinkiniai yra pateikti, galima Registrų centro svetainėje. Mūsų video instrukcija čia.

3. Atleisti visus darbuotojus

Su darbuotojais ir direktoriumi privalo būti nutrauktos darbo sutartys ir „Sodrai“ pateiktas pranešimas apie atleidimus.

4. Stabdyti operacijas ir atsiskaitymus

Nuo veiklos sustabdymo pradžios įmonė nebegali sudaryti sandorių, išrašyti sąskaitų, pirkti prekių, paslaugų ar turto, gauti atsiskaitymų ir t. t. Patariame uždaryti banko sąskaitą – taip išvengsite banko aptarnavimo mokesčių.

Taip pat labai svarbu iki sustabdymo būti atsiskaičius su visais kreditoriais ir valstybės biudžetu. Reikia atidžiai sekti įmonės finansinius duomenis, besikaupiančias mokėtinas sumas ir laiku įvertinti veiklos perspektyvas.

Svarbu! Atkreipiame dėmesį, jog dauguma vadovų pamiršta apie finansinę atskaitomybę Registrų centrui. Nors veikla sustabdyta, šias ataskaitas reikia teikti kasmet. Kitaip galite sulaukti pranešimo dėl administracinio pažeidimo.

Nusprendus įmonės veiklą atnaujinti anksčiau nei nurodyta VMI prašyme ir sprendime, per 5 darbo dienas apie tai reikia pranešti VMI. Atnaujinus veiklą turi būti pradėtos teikti deklaracijos ir kiti dokumentai.

Mūsų video įrašą žiūrėkite čia.

Dalintis:
buhalterine apskaita app

„Buhalterės.lt“ programėlė

  • Valdykite apskaitos dokumentus
  • Susisiekite su buhalteriu
  • Sužinokite svarbiausias mokesčių naujoves