Esate mažosios bendrijos narys ar vadovas? 5 patarimai dėl civilinės paslaugų sutarties

Registrų centro duomenimis, šiandien šalyje įregistruota 37 000 mažųjų bendrijų (MB). MB steigimas tampa paprastesnis – elektroniniu būdu procedūros trunka vos vieną ar dvi darbo dienas. Tačiau pradėjus veikti dažniausiai kylantys klausimai – kaip tinkamai įforminti vadovo veiklą ir išmokėti jam lėšas.

Apskaitos įmonės „buhalterės.lt“ vadovas Laimis Jančiūnas teigia, kad geriausia sudaryti civilinę paslaugų sutartį. Šia sutartimi MB nariai ir būsimas vadovas susitaria, kaip bus teikiamos vadovavimo paslaugos (mūsų parengtas civilinės paslaugų sutarties MB šablonas čia).

„Pagal civilinę paslaugų sutartį MB vadovu gali dirbti jos narys ar kitas asmuo. Jei yra tik vienas MB narys, jis šią sutartį gali sudaryti su savimi“, – pažymi L. Jančiūnas.

Jis atkreipia dėmesį, jog civilinei paslaugų sutarčiai Darbo kodeksas negalioja ir sutarties forma yra laisva. Pavyzdžiui, joje galima numatyti, kad atlygis vadovui mokamas tik veikiant pelningai, kad vadovas gali dirbti bet kuriuo metu ir t. t. Pastaroji sąlyga leidžia pirkti paslaugas ar prekes, pavyzdžiui, kurą, ir savaitgaliais.

Panagrinėkime dažniausią situaciją – kai vadovas yra MB narys.

Kokią sumą už vadovavimą nurodyti sutartyje?

Dažnai paslaugų sutartyje nurodoma suma, kuri bus mokama kas mėnesį. Tačiau ką daryti, jei nepavyksta išsimokėti arba priešingai – tą mėnesį norima išsimokėti daugiau?

„Išeitis – sutartyje nurodyti ne mėnesinį, o metinį atlygį. Tokiu atveju galima išsimokėti lėšas, kai tik yra galimybė. Pagal šią sutartį mokėjimo laikas nėra ribojamas: galite sau mokėti nors ir kiekvieną dieną arba kartą per metus. Taip pat nėra draudžiama „priskaičiuoti“ sumas už vadovavimą, bet išsimokėti vėliau, pavyzdžiui, po kelių mėnesių“, – sako įmonės „buhalterės.lt“ vadovas.

Ar vadovas turi išrašyti sąskaitas už savo paslaugas?

MB narys neprivalo, tačiau gali išrašyti sąskaitas už vadovavimo paslaugas.

„Rekomenduojame tai daryti, nes Lietuvos mokesčių sistema fiksuoja pajamas pagal sutartį arba sąskaitų išrašymo datą, o ne pinigų išmokėjimą. Tai aktualu artėjant prie PVM mokėtojo ribos, t. y. uždirbus 45 000 eurų pajamų per 12 mėnesių. Atsakingai planuojant galima tolygiai paskirstyti sumas 12 mėnesių“, – pataria L. Jančiūnas.

Kiek galima išsimokėti?

Pirmoji riba pasiekiama viršijus 45 000 eurų pajamų per paskutinius 12 mėnesių. Tada vadovas, kaip fizinis asmuo, privalo registruotis PVM mokėtoju.

„Tai labiau psichologinis nei finansinis veiksnys. Vadovui atsiranda prievolė deklaruoti ir sumokėti PVM. Tačiau jo išrašyta PVM sąskaita faktūra už vadovavimą yra į MB sąnaudas įtraukiama išlaida, kuri mažina įmonės mokėtiną PVM ir pelno mokestį“, – pastebi L. Jančiūnas.

Antroji riba yra per kalendorinius metus viršijus 100 000 eurų. Tai maksimali suma, kurią galima išsimokėti pagal civilinę paslaugų sutartį.

Kokie mokesčiai taikomi?

MB vadovui pagal civilinę paslaugų sutartį išmokamos lėšos apmokestinamos taikant 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą.

„Civilinė paslaugų sutartis – vienas paprasčiausių ir pigiausių būdų rūpintis įmonės veikla. Taikomas tik pajamų mokestis, kurį vadovas turi sumokėti iš asmeninės arba įmonės sąskaitos“, – dalijasi L. Jančiūnas.

Apskaičiuojant GPM ir sprendžiant, kokiu būdu sumokėti šį mokestį, galima naudotis specialiomis skaičiuoklėmis internete. Kilus klausimų rekomenduojama pasitarti su savo buhalteriu ar Valstybinės mokesčių inspekcijos specialistais.

Kokiais būdais galima išsimokėti didesnę sumą?

Daugelis vadovų galvoja, kad viską, ką gavo į MB sąskaitą, gali išsimokėti pagal civilinę paslaugų sutartį. Tačiau ši sutartis leidžia mokėti tik už vadovavimą, t. y. už paslaugas, kurios reikalingos įmonės valdymui, o ne jos klientams. Už vadovavimą turėtų būti mokama pagal rinkos kainas.

Kita dalis gali būti mokama kaip pajamos iš pelno (dividendai). Tokiu atveju mokesčiai sudaro 20–30 proc., priklausomai nuo pelno mokesčio dydžio (pelno mokesčio tarifo skaičiuoklė čia). Taip pat lėšas galima išsimokėti asmeniniams poreikiams kodu 02. Šiuo būdu mokesčiai siekia 41–44 proc. nuo išsimokamos sumos.

Straipsniai žiniasklaidoje: Verslo žinios   Delfi   15min

Mūsų video įrašą žiūrėkite čia

Dalintis:
buhalterine apskaita app

„Buhalterės.lt“ programėlė

  • Valdykite apskaitos dokumentus
  • Susisiekite su buhalteriu
  • Sužinokite svarbiausias mokesčių naujoves