Mitai apie PVM

Pridėtinės vertės mokestis, mokamas už prekių ir paslaugų tiekimą, pirmą kartą buvo įvestas 1958 metais Prancūzijoje. Šiandien jis yra mokamas 135 pasaulio šalyse. Europoje PVM dydis svyruoja nuo 15 proc. (Liuksemburgas, Kipras) iki 27 proc. (Vengrija), o Lietuvoje nuo 2009 metų jis siekia 21 proc.

PVM mokestis yra labai svarbus valstybės ekonomikai, tačiau gali būti naudingas ir jo mokėtojui. Tereikia pastudijuoti Pridėtinės vertės mokesčio įstatymą ir nesileisti į skeptikų manipuliacijas. Pateikiame populiariausius mitus apie PVM:

1. Mitas. PVM kodo galima prašyti tik pasiekus tam tikrą apyvartą

Iš tikrųjų šį kodą gali gauti net ir tos įmonės, kurių apyvarta yra nulinė, pakanka pateikti prašymą. Greičiausiai mitas gimė iš to, jog jei per paskutinius 12 mėnesių apyvarta pasiekia 155 000 litų, asmuo, kaip PVM mokėtojas, registruojamas priverstinai.

2. Mitas. PVM privaloma registruoti tik tada, jei per paskutiniuosius 12 mėnesių pasiekiama 155 000 litų apyvarta

Egzistuoja dar 2 sąlygos, apie kurias didžioji dalis verslininkų pamiršta. Pirma, PVM privaloma registruoti, jei per pastaruosius 12 mėnesių iš ES šalių buvo nupirkta prekių ar paslaugų už 35 000 litų. Antra, jei akcininkas kontroliuoja keletą įmonių, kurių apyvartos suma bendrai viršija 155 000 litų.

3. Mitas. PVM registracija neapsimoka, tad ją atlikti tik pasiekus privalomą apyvartos ribą

Tam tikrais atvejais tiesa, bet dažniausiai finansiškai naudingiau būti PVM mokėtoju. Šis žingsnis neapsimoka, jei Jūsų klientai yra fiziniai asmenys, kurių dauguma nėra PVM mokėtojai. Paprasčiausiai bus sunkiau konkuruoti rinkoje, nes Jūsų prekės bus brangesnės tiems, kuriems Pridėtinės Vertės Mokestis negrįžta (neturintiems PVM kodo). Tačiau jei parduodame prekes kitam PVM mokėtojui, esame jam vienodai konkurencingi su preke už 100 litų be PVM, kaip ir su preke už 121 litą su PVM.

4. Mitas. Fizinis asmuo negali būti PVM mokėtojas

Tai ypač aktualu šiuo metu daugėjančių mažųjų bendrijų nariams, dirbantiems pagal civilines sutartis. Daugelis jų bijo gauti atlyginimą, viršijantį 155 00 litų per 12 mėnesių, nes vengia patys, kaip fiziniai asmenys, tapti PVM mokėtojais. Tai neturėtų gąsdinti, nes galima išrašyti sąskaitą „už vadovavimą savo bendrovei“ su PVM, kuriai PVM bus grąžintas.

2015-01-03